Stojany na víno RAXI
Sklepy RAXI

VINO.cz

© RAXI 2021
webdesign by francisdrake®
public system by igens.czEmail: info@raxi.cz E-shop: 606-766-253    po-pá 7:00-21:00

Jak efektivně začít budovat domácí vinotéku s úložným systémem RAXI

V dnešním článku se nebudeme zabývat vymýšlením regálů ani polic na uložení vína. Dobrých a hotových systémů najdeme totiž více. Jeden z nejvyspělejších systému je RAXI a tomu se budeme věnovat podrobněji. Ušetřený čas použijeme na hlubší promyšlení funkčnosti a návrhu vizuální stránky domácí vinotéky.

V RAXI propracovali delší dobu používané spojování ocele se dřevem téměř k dokonalosti a řemeslné preciznosti. Na první pohled Vás zaujme přesnost opracování dřevěných hranolů a jejich spojení s ocelovými prvky. Vynikající je také povrchová úprava – u hranolů je to voskování a u ocele práškový lak vytvrzovaný v peci. Obojí zaručuje velmi dlouhou životnost a odolnost. Celkové provedení a konstrukce stojanů vytváří vzhledově čisté linie. To, spolu s kvalitou použitých materiálů, dává sestavám od RAXI také dlouhou životnost z estetického stránky.

Z praktického a profesního hlediska je pro stojany RAXI typické, že každá láhev má svoje samostatné místo. Lahve vína se tak opírají nikoli o sousední lahve ale o dřevěné hranoly. Lahve s vínem leží zcela vodorovně (kromě prezentační řady) a každá má pro sebe úložné místo o rozměrech 95 x 95 x 300 mm. Třicet centimetrů úložného místa znamená, že čela stojanů přesahují jen hrdla lahví! To je skutečně profesionální přístup, který umožňuje naprosto bezpečné uložení lahví s pohodlným přístupem ke každé zvlášť.

Pro různé potřeby a prostory nabízí RAXI několik typových řad stojanů -od jednořadových typů Klasik (ty se dají spojovat v nekonečné plochy) po ostrovní a samostatně stojící sestavy na 720 lahví. Velkou výhodou je, že RAXI zákazníkům umožňuje změnit velikost kteréhokoli typu stojanu ze standardní nabídky. Tuto možnost, spolu s variabilitou systému, oceníte při návrhu vlastní domácí vinotéky.

Sečteno a podtrženo, systém uložení vína Raxi umožňuje:

  • rozměrově přizpůsobit jednotlivé typy stojanů RAXI prostoru, měnit jejich šířku a výšku
  • měnit dispoziční uspořádání jednotlivých buněk systému (například jiný počet a umístění prezentačních řad) a podobně.
  • měnit velikost buněk pro uložení jiných než standardních lahví (např. lahví pro Champagne apod.)
  • dotvořit domácí vinotéku dalším vhodným nábytkem, jako jsou police na sklenice, rohové sestavy, stoly, sedací nábytek a podobně.

Při samotné práci na budování domácí vinotéky využijeme doporučení přímo od výrobce systému RAXI.

Doporučený postup se systémem RAXI:

1. Výpočet- kolik lahví se bude ukládat

Nejdříve si promyslete, jaké bude množství uložených lahví v návaznosti na plánovanou spotřebu vína. Položte si v této souvislosti několik základních otázek, které Vám napoví, kolik místa pro Vaše lahve budete potřebovat:

  • jaká je Vaše denní a týdenní spotřeba vína, zvete na víkend domů přátele?
  • kolik lahví bude určeno k jejich dozrávání v střednědobém horizontu?
  • kolik lahví má být určeno k ležení v dlouhodobém horizontu?

K tomu zvažte, že při oslavách a svátcích všeho druhu se spotřeba zvýší a přičtěte to, co rozdáte svým blízkým a známým. Dostatek místa vymezte taky pro plánované nákupy a pro nenadálé výhodné koupě. Z takovéto rozvahy získáte lepší představu o počtu uložených lahví. S tímto výpočtem následně pracujte při výběru sestavy stojanů RAXI.

2. Výběr vhodného prostoru

Pro vinotéku vyberte vhodný prostor co do velikosti a podmínek (co obnáší dlouhodobé uložení vína, se více dočtete zde). V návrhu pamatujte na dostačený prostor pro umístění odvětracích otvorů, místo pro osazení klimatizace (pokud to prostor vyžaduje), místo pro sezení a manipulaci s lahvemi, umístění osvětlení, ovládání apod.

3. Návrh úložného systému vinotéky

Na základě odhadu budoucí spotřeby vína dle bodu 1 začněte navrhovat množství stojanů RAXI a jejich velikost. Se systémem Raxi můžete následně postupovat dvěma směry:

A) vybrat hotové stojany nebo jejich sestavu ze standardní nabídky
Tato metoda je nejrychlejší. Zaměříte prostory pro domácí vinotéku a porovnáte jej s vhodnými stojany ze standardní nabídky RAXI. Můžete si vybrat čistě úložné stojany z řady Klasik nebo patrové stojany a oboustranné sestavy pro velkou úložnou kapacitu. Standardně vyráběné typy a velikosti našich stojanů nabízejí velkou variabilitu v uspořádání prostoru Vaší domácí vinotéky.

B) nechat si od nás postavit domácí vinotéku zcela na míru
I v tomto případě nemusíte vymýšlet žádný úložný systém, ten je daný od RAXI. Ušetřený čas věnujete dispozičnímu a vizuálnímu řešení domácí vinotéky. Postup bude podobný jako u předchozí varianty s tím, že výsledný vzhled vinotéky bude kompaktnější a zcela originální, tedy přizpůsobený danému prostoru. Můžete měnit šířky a výšky u všech nabízených typů stojanů a ty skládat do libovolných sestav.

4. Zakreslení návrhu úložného systému

Vaše návrhy včetně počtů lahví a rozměrů zaneste do půdorysu a bokorysů stěn. Plánujete-li jednořadé stojany, které vyplní stěny vinotéky bez dalších funkcí, využijte konfigurátor. Máte-li v úmyslu promyšlenější prostor, Vaše návrhy nám pošlete. Na jejich základě vypracujeme 3D model Vaší vinotéky, který společně doladíme k Vaší spokojenosti.

5. Návrh doplňků a nábytku vinotéky

Vybavte Vaši domácí vinotéku vhodnými doplňky a nábytkem, jako například odkádacím prostorem na sklenice a vhodným nábytkem. Nechcete-li se doplněním a sladěním interiéru zabývat, můžete tuto část také svěřit RAXI. Připravíme Vám návrh, který bude reflektovat Vaše kapacitní požadavky dle bodu 4 a celkový dojem vizáže interiéru vinotéky.

6. Stavební a technické úpravy prostotu

Přejděte k vlastním úpravám vnitřního prostoru vinotéky tak, aby se, pokud možno, přiblížil ideálním podmínkám pro dlouhodobé uložení vína (viz zde)

Tyto práce můžete také svěřit nám. Připravíme prostor po stavební stránce včetně finálních povrchů stěn, podlah a stavebních otvorů. Dodáme Vám náš vlastní větrací systém a klimatizační jednotku.

7. Montáž a dodávka kompletního interiéru vinotéky

Na závěr proběhne dodávka a montáž celého úložného systému stojanů RAXI, technických prvků a vnitřního vybavení které jsme společně do Vaší domácí vinotéky naplánovali.

Závěr:

Chcete-li začít budovat domácí vinotéku na dobré úrovni a zvolíte systém od RAXI, potom můžete očekávat profesionální přístup a vysokou kvalitu odvedené práce.

autor: Petr John / vloženo: 2017-10-19